קצת עדכונים

השווקים עלו אתמול בחדות בעקבות עדותה של ג'נט יילן בקונגרס למרות שאני באופן אישי חושב שלא היה בעדות שינוי משמעותי.

ההתלהבות בשוק הייתה מכך שהיא אמרה שלא נדרשות עוד הרבה העלאות ריבית כדי להגיע לרמה ניטרלית. ההערכה בשוק היא שרמה ניטרלית היא 2% כך שבאמת לא צריך עוד הרבה כדי להגיע לשם.

אבל היא הוסיפה ואמרה שהיא חושבת שהגורמים שמדכאים כיום את הריבית הניטרלית צפויים להיעלם בדרגה ולכן הפד ימשיך ויעלה את הריבית גם לאחר שהריבית תגיע לרמה הניטרלית הנוכחית . כרגע התחזית של הפד היא להגיע ל-2% בסוף 2018 ול-3% בסוף 2019 כך שאין שום דבר בעדות שלה סותר את זה.

היא גם התייחסה לאינפלציה שקצת ירדה בחודשים האחרונים וטענה שזה נובע בעיקר מגורמים חד פעמיים ושהפד ימשיך לעקוב. גם כאן לא היה שינוי בעמדה של הפד.

הנושא הזה הוא אחד הכי מוזרים בעייני בעולם הכלכלי כיום, קצת כמו לחיות באזור הדמדומים. הבנקים המרכזיים רצו לקבוע יעד אינפלציה חיובי נמוך. הסיבה לכך שאם יהיו ירידות מחירים הציבור עלול לדחות רכישות דבר שיאט את הכלכלה.

אני לא בהכרח מסכים עם זה אבל זה סביר. גם לקבוע יעד אינפלציה של 2% זה סביר. אבל  להתייחס למספר הזה כאל מספר קדוש זה כבר מגוחך. מילא שאי אפשר באמת למדוד את זה בכזה דיוק אבל לצפות שלכלכלה תצמח עם רמת אינפלציה קבועה של 2% זה פשוט לא רציני.

ובנוסף, במדידה האחרונה עלתה האינפלציה בשנה האחרונה ב-1.7% ואינפלציית הליבה עלתה ב-1.9%, כך שלהיות מודאג מירידה זה שוב פשוט מגוחך.

ללא קשר, התפרסם לא מזמן שנגיד הבנק האירופי צפוי לנאום בכינוס של הפד בסוף אוגוסט ולהכין את השוק להפסקה הדרגתית של תוכנית ההרחבה הכמותית שלהם. הם צפויים להודיע על כך בישיבה  שלהם שתתקיים כשבועיים לאחר מכן:

https://www.wsj.com/articles/draghi-may-address-future-of-ecb-stimulus-at-jackson-hole-1499944342

אני שוב חוזר על דעתי שהשילוב של זה ושל הקטנת המאזן של הפד הם משמעותיים ביותר והאופוריה בשווקים לא ממש מסתדרת עם זה…

 

 

 

 

 

 

2 תגובות בנושא “קצת עדכונים

  1. לצפות שבכל חודש כשהמדד מתפרסם הוא יראה על עלייה של 2% משנה קודמת זה לא רציני וגם כל ההתעסקות בחודשים האחרונים שהאינפלציה ירדה מקצב של 2.2% ל-1.7% זה פשוט מגוחך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *